Polscy rodzice o żywieniu dzieci

14-11-2012

Według najnowszej edycji badania Ipsos „Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków”, większość rodziców w Polsce uważa, że „dzieci powinny jak najszybciej jeść tak, jak dorośli”.  Dlatego najczęściej dzieci jedzą te same posiłki, co rodzice, tyle, ile chcą i - jak twierdzą rodzice - „same wyczuwają, jakie jedzenie jest dla nich dobre”. Samodzielnie dzieci kupują przekąski – głównie batony.

Dzieci powinny jeść tak, jak jedzą dorośli

Trzy czwarte rodziców twierdzi, że przykłada olbrzymią wagę do odżywiania swoich dzieci -
paradoksalnie nie oznacza to, że dzieci są karmione w specjalny sposób - zdecydowana większość rodziców chciałaby, aby dziecko jak najszybciej zaczęło jeść to samo, co jedzą dorośli.
Zdaniem większości rodziców dzieci najczęściej zjadają takie posiłki, jak dorośli (tak twierdzi 56 proc. rodziców dzieci w wieku 3-8 lat i 79 proc. rodziców dzieci w wieku 9-14 lat). Rodzice deklarują również, że dzieci samodzielnie decydują o wielkości posiłków - jedzą „tyle, ich chcą” oraz „tyle, ile im potrzeba”. Jeśli chodzi o decydowanie, co dzieci zjedzą, to zmienia się to wraz z wiekiem dziecka. W przypadku młodszych dzieci (3-8 lat) decydującą rolę w tej sprawie mają rodzice, a w przypadku starszych (9-14 lat) decydentem częściej jest dziecko (2/3 rodziców dzieci w wieku 9-14 lat deklaruje, że dziecko prawie zawsze lub przynajmniej w połowie przypadków wybiera to, co będzie jeść).

Rodzice tradycyjni, choć otwarci na nowości

Polscy rodzice są w zasadzie kulinarnymi tradycjonalistami. Zdecydowana większość twierdzi, że tradycyjne metody żywienia dzieci są najlepsze. Wolą sprawdzonych producentów żywności dla dzieci (przede wszystkim rodzice dzieci młodszych), ponad połowa obawia się, że niektóre produkty żywnościowe mogą dzieci uczulić, podejrzliwie przygląda się kupowanej żywności.
Jednocześnie, przyjmując zasadę, że dzieci powinny jak najszybciej jeść tak, jak dorośli, rodzice zachęcają je do poznawania nowych potraw i produktów. Chętnie podają dzieciom nowe potrawy, połowa rodziców twierdzi, że często sięga po nowe produkty dla dzieci i że stara się podążać za trendami w ich żywieniu, połowa rodziców dzieci młodszych (do 8 lat) twierdzi, że zwraca uwagę na reklamy produktów żywnościowych dla dzieci.

Dzieci wybierają batony 

96 proc. rodziców twierdzi, że ich dzieci jedzą regularnie 3 posiłki dziennie. Zdaniem trzech czwartych rodziców dzieci jedzą również drugie śniadanie: głównie kanapki (z serem i wędliną), owoce i soki, a także przekąskę między obiadem a kolacją (40 proc. rodziców). Wiele dzieci kupują również przekąski samodzielnie (2/3 dzieci w wieku 9-14 lat). Są to najczęściej batony i wafle, owoce, bułki drożdżówki, chipsy, czekolada i napoje gazowane.

Przekąski, które dziecko kupuje sobie samodzielnie
(możliwych kilka odpowiedzi)

 

 

 

 

 

 

 

 

Raport Ipsos „Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków” to prowadzone od 2006 roku badanie dotyczące zmian w zwyczajach żywieniowych Polaków, ich stosunku do wagi, zdrowia oraz wagi i odżywiania dzieci. Badanie jest realizowane na próbie reprezentatywnej Polaków (825 osób). Ostatni pomiar został przeprowadzony w lipcu 2012 roku.