Odżywianie, waga, tryb życia Polaków

25-09-2009

Według raportu Ipsos "Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków. Edycja 2009" Polacy pozytywnie oceniają swój sposób odżywiania i wagę, gorzej stan zdrowia. Złotą zasadą zdrowego odżywiania jest niezmiennie jedzenie trzech posiłków dziennie. Niemal wszyscy jemy mięso, lubimy nabiał. Wprawdzie najważniejsze produkty w naszej diecie to cukier i białe pieczywo, ale staramy się jeść więcej warzyw, owoców, pijemy więcej wody mineralnej. Wolny czas spędzamy jednak głównie przed telewizorem i najczęściej marzymy o spokojniejszym życiu. W roku kryzysu część z nas rezygnuje z tych produktów spożywczych, które nie są niezbędne.


Odżywianie

Polacy od lat niezmiennie wysoko oceniają swój sposób odżywiania: blisko 75% twierdzi, że odżywia się zdrowo lub dość zdrowo. Za podstawę zdrowego odżywiania w Polsce uważa się regularne spożywanie trzech posiłków dziennie.

Na czym, przede wszystkim, polega, Pana(i) zdaniem, zdrowe odżywianie?

Najważniejsze produkty spożywcze w diecie Polaków to cukier, białe pieczywo, masło, ziemniaki, warzywa i herbata czarna. Niemal wszyscy jedzą mięso (96 proc.), w tej grupie tylko 4 proc. nie jada wybranych gatunków mięsa. Ulubione rodzaje mięsa to w Polsce drób z kurcząt i wieprzowina.
Pomiędzy posiłkami Polacy najczęściej jedzą słodycze (batony, drożdżówki, herbatniki, czekolada) i owoce. Lubimy nabiał: połowa badanych sięga między posiłkami po produkty mleczne (np. jogurty, kefiry, mleko, sery).
Jemy przede wszystkim w domu, choć rośnie grupa osób (częściej są to mężczyźni z dużych miast) jedzących śniadania i obiady poza domem. Systematycznie wzrasta popularność punktów typu fast food (pizza, hamburger, kebab).

Waga
Prawie trzy czwarte Polaków (72 proc.) uważa, że ma odpowiednią wagę. Tymczasem według wskaźnika BMI (liczonego na podstawie deklarowanej wagi i wzrostu), w Polsce rzeczywisty odsetek osób z odpowiednią wagą w Polsce wynosi znacznie mniej: 52 proc. Również według BMI nadwagę w Polsce ma 36 proc, deklaruje ją zaś jedynie 23 proc. Mimo to prawie połowa Polaków (częściej są to kobiety) obawia się przytycia i podejmuje rozmaite działania, aby temu zapobiec, m.in. spożywając więcej warzyw i owoców, jedząc mniej, pijąc więcej wody.

Jak określiłby/a Pan/i swoją wagę w tej chwili?

Zdrowie, tryb życia
Niemal połowa Polaków skarży się na różne dolegliwości. Są to częściej kobiety i osoby po 40 roku życia. Zapytani o obszary wymagające poprawy w zakresie zdrowia, Polacy mówią przede wszystkim o potrzebie spokojniejszego życia (27 proc.), 17 proc. chciałoby więcej się ruszać i ćwiczyć, 12 proc. rzucić palenie, rzadziej wymieniane są chęć schudnięcia czy zmiany zwyczajów żywieniowych. Wolny czas ponad dwie trzecie Polaków spędza przed telewizorem, niemal połowa spotyka się z przyjaciółmi (46 proc.), jedna trzecia chodzi na spacery.

Kryzys a odżywianie
20 proc. Polaków deklaruje, że sytuacja ekonomiczna ich gospodarstwa domowego się w ostatnim roku pogorszyła. Wpłynęło to na zwyczaje zakupowe: część konsumentów poszukuje teraz tańszych produktów, kupuje w tańszych sklepach, częściej przygotowuje potrawy bezmięsne, rezygnuje ze słodyczy czy przekąsek.

"Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków Edycja 2009"  to raport Ipsos, którego celem jest analiza zmian zachodzących w zwyczajach związanych z odżywianiem się dorosłych i dzieci, a także w percepcji własnego zdrowia i wagi. Badanie prowadzone jest od 2005 roku.

Badanie zostało przeprowadzone w lipcu 2009 na reprezentatywnej próbie 820 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy niż (+/-) 3,2 % na poziomie ufności 0,95.